عراق و جنگ تمام عيار مذهبي - يادداشتی دكتر ابراهيم يزدي

جمعه 9 فوريه 2007, بوسيله‌ى نویسنده میهمان


1- در روزهاي 7 و 8 محرم امسال، يك گروه مسلح جديد التاسيس بنام «سپاه بهشت»،‌ به مقصد تخريب اماكن مقدسه و قتل علماي اسلام به نجف حمله كردند. آمار دقيق تلفات اين حمله بدرستي اعلام نشده است. اما براي فهم ابعاد اين حمله كافي است به تعداد تلفات مهاجمين، 263 نفر و دستگير شدگان، 120 نفر توجه شود. در ميان كشته شدگان و دستگير شدگان اتباع كشورهاي سودان، افغانستان و سعودي نيز وجود دارند.
اين اولين حمله مسلحانه به مراكز شيعه نبوده و آخرين آن نيز نخواهد بود. در طي دهه اول محرم امسال، در بغداد،‌ كاظمين، مندلي، خانقين، بلدروز نيز حملات مشابه، اگرچه در ابعاد كوچكتر صورت گرفته است و جمع كثيري از زنان، مردان و كودكان بيگناه كشته شده اند.
حمله به شيعيان و واكنش شيعيان، منحصر به عراق نيست. در ساير كشورها بخصوص هند و پاكستان، سالهاست كه گروهي بنام سپاه صحابه، به مساجد، حسينيّه ها و گردهمايي هاي شيعيان، به ويژه در روزهاي تاسوعا و عاشورا به صفوف عزاداران حسيني، حمله مي كنند.
اختلاف ميان مذاهب و فرقه هاي ديني، در همه اديان و از جمله در ميان مسلمانان، يك پديده جديد و نوظهوري نيست. و اين كه هر گروهي يا فرقه اي فقط خود را حق، و حق مطلق بداند،‌ و ديگران را فاقد ارزش و يا بيرون از دين بدانند نيز امر نوظهوري نيست. به عنوان نمونه به روايت قرآن كريم:
«و قالت اليهودُ لَيست النّصاري علي شيئيٌ و قالت انصاري لَيست اليهودُ علي شيئي و هم يتلون الكتاب، كذلك قال الذين لا يعلمون مِثلَ قولِهم. فالله يحكم بينهم يوم القيمهِ فيما كانوا فيه يختلفونَ. بقره 113
و يهود گفتند نصارا بر چيزي نيستند و نصارا گفتند يهود بر چيزي (حقي) نيستند. با آنكه همه آنها كتاب آسماني را مي خوانند. همچنين نادان ها نيز مانند سخن آنها را گفتند (كه مسلمين برحق نيستند). پس خدا روز قيامت ميان آنها درباره اختلافشان داوري خواهد كرد.»
اين كه يك گروه ديني، صرفاً و انحصاراً خود را رستگار و اهل حق و بهشت و سايرين را مرتد و جهنمي و يا واجب القتل بداند، آن نيز در ميان همه اديان سابقه دارد. در ميان مسلمانان، هم شيعه و هم سني اظهار نظرهاي فقهي و حقوقي از اين نوع داوري هاي افراطي و غير قرآني بسيار ديده شده است. از آن جمله است بيانيه ها و فتاوي اخير علما و شيوخ سعودي.

2- در شرايط كنوني جهان و در برابر رشد خود جوش و روز افزون اسلام و در برابر بيداري و آگاهي مسلمانان،
مراكز ديني و نهادهاي ويژه اي در جهان از جمله محافظه كاران جديد آمريكا و گروههاي فشار صهيونيستي ترس موهوم از اسلام يا Islam Fobia را مطرح كرده اند و دو راهكار را در دست اجرا دارند: در يك سطح يورش به اسلام از بيرون، در اشكال گوناگون، از كاريكاتورهاي موهن گرفته تا بيانات تحريك آميز پاپ و در سطح ديگر تحريك و انفجار از داخل بدست خود مسلمانان.

3- در هفتم دسامبر 2006 (16 آذر 1385)، سي و هشت نفر از علما و شيوخ سعودي، از ائمه مساجد تا قاضيان دادگاهها در جده و رياض و استادان دانشگاه اسلامي و ام القراء – بيانيه اي را منتشر ساختند، كه در آن اولاَ سقوط بغداد را يك فاجعه بزرگ اعلام كرده اند، ثانياً آنرا نتيجه توطئه مشترك صليبيون، صفوي ها و‌ رافضي ها، و هدف آنرا حفاظت و حمايت از اشغالگران يهودي و محدود ساختن نفوذ سني ها در منطقه و ايجاد «هلال شيعي» و تجزيه عراق به سه منطقه كردي – شيعي و سني دانسته اند. اين متفكران برجسته سعودي، شيعيان را «رافضي»، به معناي خارج شده از دين و ايرانيان را «صفوي ها» و نيروهاي خارجي اشغال كننده عراق را صليبيون ناميده اند.
براساس اين بيانيه، و به استناد آن يكي از سخنگويان القاعده، بنام لوئيس عطّيه الله – شيعيان را «كافر» خوانده و از «تمام سني ها» خواسته است كه خود را مسلح كنند و از «شورشگران» كه وي آنان را «مجاهدين» مي خواند، حمايت نمايند و به آنها به پيوندند.
دو سال قبل از آن در دسامبر 2004 ملك عبدالله پادشاه اردن شكل گيري هلال شيعي را به عنوان خطري كه خاورميانه را تهديد مي كند مطرح ساخت. يك ماه بعد از آن در ژانويه 2005 - حسني مبارك نيز، ضمن حمله به شيعيان، وابستگي شيعيان افغان و عراق و پيوند آنان را با ايران بيش از علاقه آنان به ميهنشان دانست.
جديدترين حمله به شيعيان، فتواي يكي از بزرگترين مقامات مذهبي سعودي – شيخ عبدالله بن عبدالرحمن الجبرين - عضو مجلس اعلاي افتاء و دعوت و تبليغ سعودي، در سوم محرم 1428 ( امسال) تحت عنوان ضرورت ياري اهل سنت در عراق مي باشد. او توضيح مي دهد كه اهل تسنن در دوران بني اميه و بني عباس و سپس عثماني و بعد از آن تا زمان صدام قدرت را در عراق در دست داشته اند. اما اكنون شيعيان در صدد تصاحب قدرت هستند و او از تمام سني ها دعوت كرده است تا در برابر سلطه شيعه بر سني بايستند. او در اين بيانيه دلايل و ديدگاههاي خود را عليه شيعيان در هفت بند شامل همه آن چيزهايي كه در طي 1400 سال گذشته بين دو مذهب مطرح مي باشد عنوان مي نمايد.
بي ترديد اين نوع بيانيه ها و موضع گيري ها نه تنها در تعارض با ضرورت وحدت مسلمانان مي باشد، بلكه به جنگ فرقه اي دامن مي زند.

4- كينه و نفرتي كه در اين بيانيه ها و مواضع از جانب اين گروهها به تحريك برخي از علماي سعودي اعلام مي شود، يك طرف نيست. يكي از موارد هفت گانه كه شيخ عبدالله جبرين، عليه شيعيان مطرح مي كند غُلوّ شيعيان درباره امامان و يا رفتارهاي غير عقلاني در ايام تاسوعا و عاشورا، نظير قمه زدن مي باشد. گرچه بسياري از علماي شيعه اين رفتارها را منع كرده اند اما هيچ ممانعت جدي از انجام آنها صورت نگرفته است. در ميان برخي از روحانيون شيعه و پيروان آنان نيز كساني هستند كه بر مواضع غلوآميز يا افراطي خود اختلافات و كينه هاي فرقه اي را دامن مي زنند و به انواع بهانه ها، بر محدوديت آزادي اقليت هاي ديني و يا مذهبي مي افزايند. در حالي كه اقليت هاي ديني در شهرهايي نظير تهران، اصفهان، معابد و كليساي خود را دارند، برادران اهل سنت از داشتن مسجد مستقل خود در تهران و برخي ديگر از شهرستانها – نظير مشهد، محروم هستند. برخي از شيعيان، به بهانه عزاداري براي سرور شهيدان، امام حسين(ع)، مطالبي عليه شخصيت هاي تاريخي اسلام بيان مي كنند كه براي اهل تسنن بسيار موهن و غيرقابل قبول در مواردي غيرقابل تحمل است.
بياد دارم هنگامي كه در سال 1358 ميان سيستاني ها (عموماً شيعه) و بلوچها (عموماً سني) در زاهدان درگيري مسلحانه رخ داد و به عنوان نماينده ويژه امام براي حل بحران به زاهدان رفته بودم، هنگامي كه به اتفاق مرحوم مولوي عبدالعزيز به عيدگاه، محل گردهمايي سيستاني ها و بلوچ ها، رسيديم، ناگهان تيراندازي از همه طرف آغاز شد بطوري كه شركت در گردهمايي ميسر نشد، ما را به منزل مولوي عبدالعزيز بردند. جايي كه بيش از يكصد نفر از مولوي ها و علماي اهل سنت،‌ جمع شده بودند، و هفت هزار بلوچ مسلح تمام منطقه را محاصره و اشغال كرده بود. يكي از ايراداتي كه برخي از مولوي ها در آن جلسه،‌ آنهم بسيار گستاخانه مطرح كردند، مطالبي بود كه در صدا و سيماي جمهوري اسلامي عليه معاويه- كه آنها او را امير المومنين و كاتب وحي مي دانستند پخش مي شد. اينكه شيعيان و سنيان هر كدام درباره عشره مبشره، طلحه و زبيرو معاويه چه موضعي دارند، يك بحث است، اما اينكه در شرايط كنوني جهان، مسلمانان برغم آموزه هاي قرآني، بنام دين و شعاير آن، به جان هم بيفتند و يكديگر را از بين ببرند، مطلبي بدور از هر نوع فرزانگي و يا صدق در ايمان است.

5- شواهد و قرائن نشان مي دهد كه اسرائيل بيش از هر زمان تحت فشار بين المللي براي تمكين از قطعنامه هاي 242 و 338 ، يعني تخليه كامل سرزمين هاي اشغالي در جنگ 1967 و بازپس دادن آنها به فلسطينان و به رسميت شناختن يك دولت مستقل فلسطيني در اين اراضي مي باشد.
جيمي كارتر رئيس جمهور اسبق آمريكا، صريحاً مي نويسد كه اسرائيل مانع اصلي صلح در خاورميانه است.
در چنين شرايطي، تحريكات جدي براي براه انداختن يك جنگ تمام عيار فرقه اي در عراق اوج گرفته است.
بي هيچ ترديدي، ادامه اين جنگ در عراق به ساير كشورهاي اسلامي، عربي و غيرعربي گسترش پيدا خواهد كرد. و سرتاسر منطقه و جهان اسلام را در خود فرو خواهد برد.
تاريخ گواه برآن است كه از ميان تمامي جنگ ها، جنگهاي مذهبي خشن ترين و بي رحمانه ترين آنهاست.

6- مسلمانان آگاه،‌هوشيار و خداترس نبايد اولاً اسير اين جو و تبليغات شوند و ثانياً بايد با تمام نيرو براي خنثي كردن آن دست به دست هم بدهند.
علما و متفكرين فراواني از ميان برادران اهل سنت در مصر و لبنان و ساير كشورها،‌ عليه اين نوع سم پاشي ها موضع گرفته و آنرا نفي كرده اند.
قرآن كريم اين نوع حركات و اختلافات و درگيريها ميان مسلمانان را تقبيح نموده و مسلمانان را از آن برحذر داشته است. قرآن مسلمانان را به پرهيز از تفرقه فرا مي خواند:

واتقوا فتنه لاتصُبينّ الذين ظلموا منكم خاصه و اعلموا اِنَّ الله شديد العقاب. انفال 25
از فتنه اي بترسيد كه تنها دامن ستمگران شما را نمي گيرد و بدانيد كه خداوند سخت كيفر است.
اظهار نظر اين دسته از علماي سعودي و پيروان آنان هيچ پايه و ريشه روشني در قرآن كريم ندارد. اينان در مواضع خود عليه شيعيان به آيات قرآن استناد ننموده اند. بلكه به نظر مي رسد، صرفاً تحت تاثير و يا تحريك نهادهاي سياسي خاصي اين مواضع را، ولو صادقانه، اتخاذ كرده اند كه در نهايت به نفع دشمنان اصلي اسلام تمام خواهد شد.
بي ترديد اين جنگ ها به نفع مسلمانان نيست؛ به نفع سني ها؛ نيست به نفع شيعيان نيست. تنها به نفع دشمنان اسلام و مسلمانان است. آنرا متوقف كنيد. مگر قرآن امر نمي نمايد كه:
«ولا تكونوا كالّذين تَفَََرقّوا و اختَلفّوا مِنْ بَعد ما جاءهُم البينات و اولئك لَهُم عذابٌ عظيم. آل عمران 105
همانند آن كسان نباشيد كه پس از آنكه آيات روشن خدا بر آنها آشكار شد پراكنده گشتند و با يكديگر اختلاف ورزيدند. البته براي اينان عذابي بزرگ خواهد بود.»

7- براي توقف اين آتش:
1-7-علما و مراجع قم و ساير شهرها، طي يك نامه دسته جمعي به علماي مسلمان در سراسر جهان و از جمله خطاب به 38 امضاء كنند. بيانيه اخير و ساير شيوخ سعودي، به آنان هشدار بدهند و همگان را به تشكيل يك همايش جهاني جهت گفتگو و يافتن راه هاي توقف اين برادركشي دعوت نمايند.
2-7-مراجع و رهبران ديني در كشورهاي عربي خاورميانه، بخصوص در كويت، بحرين، امارات، سوريه، لبنان با هماهنگي علماي سني، در يك روز معين، در يك صف حاضر شوند و با هم نماز وحدت بخوانند و براي صلح و آرامش مسلمانان دعا كنند.
3-7-در عراق، قاطبه اهل سنت با حملات گروههاي تند و افراطي سني به شيعيان و برعكس موافق نيستند و حمايت نمي كنند.
بنابراين به جاست كه آيت الله سيستاني، مرجع مورد احترام شيعيان و همچنين اهل سنت، با هماهنگي علماي اهل سنت، امكان برگزاري نماز وحدت با شركت همه مذاهب اسلامي، اعم از شيعه و سني را در عراق فراهم سازند.
باين ترتيب مي توان و بايد گروههاي تند و افراطي را منزوي ساخت و نقشه دشمنان اسلام و مسلمانان را نقش برآب ساخت.

18/11/85

اين مطلب را به بالاترين بفرستيد

39 پيام‌ها

آنلاين بنگريد : عرب سيو

repondre message

  • تداول السوق السعودي
    مركز الاسهم
    تداول الاسهم,الاسهم السعودية,مركز الاسهم ,موقع تداول الاسهم ,تداول سوق الاسهم,هوامير الاسهم ,تداول الاسهم السعوديه
    ساحات تداول
    ساحات تداول
    الاسهم السعودية,حيتان البورصة,السوق السعودي,تداول الاسهم السعودية,تداول الهوامير,استراحة المساهمين تداول السعودية,تداول اعمال الخليج

    repondre message

  • شات صوتي , دردشة صوتية , بنت الغلا , chat voice
    شات صوتي
    شات صوتي,دردشة صوتية,شات بنت الغلا الصوتي,دردشة بنت الغلا الصوتية,شات صوتي بنت الغلا,دردشة صوتية بنت الغلا,chat voice.
    شات صوتي فيديو,دردشة صوتية صوت وصورة,cam voice chat
    شات صوتي
    شات صوتي,دردشة صوتية,شات صوتي فيديو بنت الغلا,دردشة صوتية فيديو بنت الغلا,شات فيديو صوتي بنت الغلا,دردشة فيديو صوتية بنت الغلا,cam voice chat

    repondre message

  • شات صوتي , دردشة صوتية , سعودي جنان , chat voice
    شات صوتي
    شات صوتي,دردشة صوتية,شات سعودي جنان الصوتي,دردشة سعودي جنان الصوتية,شات صوتي سعودي جنان,دردشة صوتية سعودي جنان,chat voice
    شات صوتي فيديو,دردشة صوتية صوت وصورة,cam voice chat
    دردشة صوتية

    repondre message

  • Dresses
    world Eve , Cooking , Fashion , Makeup , Dresses , Sex education , Married life , pregnancy , maternity , Child care , Muslim women , MLR , Girls Games
    Eve

    repondre message

  • شات كتابي , دردشة كتابية , عسليات , Chat Written
    شات كتابي
    شات كتابي,دردشة كتابية,شات عسليات الكتابي,دردشة عسليات الكتابية,شات كتابي عسليات,دردشة كتابية عسليات,Chat Written
    دردشة كتابية

    repondre message

  • سخنگاه براى مشتركين

    براى شركت در اين سخنگاه، شما بايد از پيش ثبت نام ميكرديد. خواهشمند است كلمه شناساييتان را كه دريافت كرده ايد در زير مشخص كنيد.اگر ثبت نشديد، بايد ثبت نام كنيد.

    ارتباطثبت نام آيا كلمه ورود را فراموش كرديد؟

    مقالات مرتبط